Najnowsze badania dot. przechowywania cyfrowych walut przez użytkowników przyniosło ciekawe informacje. Wynika z nich bowiem, że niemal 40% użytkowników zapomina hasła do portfela – przynajmniej raz w życiu. Do ankietowanych zaliczało się 1021 posiadaczy kryptowalut. W wyniku utraty hasła wszyscy ci użytkownicy stracili średnio po 2134 dolarów.

Niedawno pisaliśmy o problemach z zabezpieczeniami, jakie miał Magacoin. Jak się jednak okazuje, nie trzeba ataku hakerskiego, by stracić swoje środki na portfelu – można to zrobić na własne życzenie.

Badanie: 40% użytkowników zapomina hasła do portfela

Od czasu, gdy BTC wyszedł na światło dzienne 12 lat temu, powstało wiele kryptwalutowych portfeli. Część z nich leży zapomniana z bardzo prozaicznego powodu: ich właściciele po prostu zapomnieli haseł. W efekcie ogranicza to podaż samej kryptowaluty, ponieważ część bitcoinów, które powinny być w obrocie leży zapomniana na “martwych” portfelach.

CryptoVantage przeprowadziło badanie na 2021 posiadaczach kryptowalut w USA. Ankietowani musieli odpowiedzieć na pytanie, czy kiedykolwiek utracili swoje hasło do portfela na kryptoakywa w wyniku zwyczajnego zapomnienia. Wyniki okazały się być bardzo interesuące.

Tytuł badania brzmiał: „Bezpieczeństwo przechowywania coinów: dokładniejsze spojrzenie na przechowywanie kryptowalut i hasła”. Wynika z niego, że prawie 40% (dokładniej 39,7%) użytkowników cyfrowych walut przynajmniej raz zapomniało hasła do swojego portfela. Warto jednak podkreślić, że zaledwie 4,4% utraciło je na dobre – większości prędzej czy później udało się ponownie uzyskać dostęp do środków.

Pechowcy, którzy stracili dostęp do portfela na dobre, zanotowali straty na średnim poziomie 2000 dolarów.

Jakość hasła ma znaczenie

W badaniu analizowano również inne wskaźniki, takie jak pewność co do własnych haseł. 10% ankietowanych określiło swoje hasła jako niepewne. Ponad 6 na 10 respondentów twierdzi z kolei, że ich hasło z pewnością jest bezpieczne.

Jedna piąta badanych zapisuje hasła do swoich portfeli na fizycznych kartkach papieru. 27% procent z kolei wykorzystuje do tego specjalny program – menedżer haseł.

Niemal 36% użytkowników korzystało z portfela, który udostępnie platforma Coinbase. Robinhood zanotował z kolei 26,4% popularności wśród ankietowanych. Na trzecim miejscu znalazło się Binance – z 24,4% użytkowników. Żaden z tych portfeli jednak nie udostępnia swoim klientom prywatnych kluczy, ponieważ pełnią one wyłącznie funkcję powierniczą.

Co z oszustwami? Okazuje się, że grupa 32,6% posiadaczy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych przynajmniej raz została w jakiś sposób oszukana. Średnią stratę finansową z oszustwa szacuje się na około 538 dolarów.

Oceń post

Leave a comment